Ceny prądu będą rosnąć
Ceny prądu będą rosnąć - zainwestuj w fotowoltaikę

Rozwój technologiczny naszego obecnego społeczeństwa doszedł do momentu, w którym nie sposób wyobrazić sobie codzienność bez prądu, czego dowodem może być m.in. fakt, iż w Polsce zużycie energii elektrycznej z roku na rok rośnie. Należy zaznaczyć tutaj również, że wraz ze wzrostem zapotrzebowania, rosną także ceny i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że to dopiero początek podwyżek. W związku z tym warto rozważyć montaż instalacji PV i dzięki temu zredukować rachunki za prąd praktycznie do minimum.

Dlaczego ceny prądu będą rosnąć?

W roku 2019 średnia cena energii elektrycznej wyniosła 0,4862 zł netto. Obecnie w 2021 r. wartość ta osiągnęła 0,5731 zł netto, co realnie oznacza wzrost aż o 17% i najwyższą cenę od ostatnich 9 lat w Polsce. Za główną przyczynę takich podwyżek należy bezkompromisowo uznać fakt, iż polskie elektrownie zmuszone są kupować tzw. prawa do emisji dwutlenku węgla, a cena tychże praw regularnie rośnie. Celem wprowadzenia takiej polityki jest przestawienie społeczeństwa na przejście na odnawialne źródła energii, tj. słońce i wiatr. Polska nadal 70% prądu wytwarza z węgla, co bezpośrednio rodzi zapotrzebowanie na zakup prawa do emisji dwutlenku węgla. Prawa te z roku na rok drożeją (2019 - 24 euro, 2020 - 30 euro, 2021 - 54 euro), co w praktyce oznacza, że końcowi konsumenci muszą płacić co raz wyższe stawki za prąd. Biorąc pod uwagę rok 2020, polska energetyka wyemitowała w przybliżeniu 95,5 mln ton dwutlenku węgla, co w przeliczeniu po stawce 50 euro oznacza 21 mld zł do zapłaty na poczet praw do emisji CO2. Za jedną z kolejnych, ważnych przyczyn wzrostu cen prądu należy uznać wprowadzenie tzw. opłaty mocowej od 2021 roku, która oznacza, że przeciętna polska rodzina zapłaci za energię elektryczną rocznie 100 zł więcej.

Fotowoltaika - czy to się opłaca?

Obecnie biorąc pod uwagę dostępne rozwiązania na rynku, najlepszym wyborem dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, aby móc uchronić się przed wzrostem kosztów utrzymania, jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Z ekonomicznego punktu widzenia, poniesione nakłady zwrócą się średnio w okresie 5-7 lat, jednak w obliczeniach brane są pod uwagę obecne ceny, które z pewnością będą rosły, dlatego też tym bardziej decyzja o własnej instalacji jest bardzo dobrym wyborem. 

Fotowoltaika - zmiany przepisów od 2022 roku

Osoby rozważające montaż instalacji paneli fotowoltaicznych powinny zapoznać się ze zmianami, które wejdą w życie w 2022 roku i będą dotyczyć sposobu rozliczania wyprodukowanej nadwyżki. Obecnie rozliczenie odbywa się w tzw. systemie upustów, co w praktyce oznacza, że wyprodukowana nadwyżka oddawana jest do sieci zewnętrznej, a następnie odbierana, gdy następuje niedobór. Dla instalacji o mocy do 10 kWp, zakład energetyczny oddaje 80% wyprodukowanego przez nas prądu, natomiast dla instalacji 10-50 kWp, wskaźnik ten wynosi 70%. W praktyce oznacza to, że właściciel instalacji, wyprodukowaną nadwyżkę prądu w lecie odbiera zimą i dzięki temu przez cały rok zasila swój dom/firmę własną energią. Zmiany, które wejdą już niebawem w życie, będą z pewnością mniej korzystane dla konsumentów. Właściciel instalacji fotowoltaicznej będzie zobowiązany sprzedać nadwyżkę energii do sieci po niskiej cenie, a w razie niedoboru odkupić ją po wyższej. W praktyce oznaczało to będzie, że właściciele instalacji PV będą zarabiać na sprzedaży nadwyżek latem, a w miesiącach zimowych kupować prąd drożej (cena kupna będzie wyższa niż ceny odsprzedaży). Zmiany te będą miały w praktyce wpływ na dłuższy okres zwrotu z inwestycji, jednak znów należy tu również wziąć pod uwagę, że ceny energii będą lawinowo rosnąć, dlatego też fotowoltaika jak najbardziej będzie nadal opłacalnym rozwiązaniem, które pozwoli uchronić nas przed drożejącym prądem. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl